HOME

GEORGE RECLOS

FRANK PANIS

FRANCESCO ZEZZA

PATRICIA SPINELLI

ARTICLES

FISH INDEX

PROFESSIONALS

PHOTO GALLERY

LINKS

BOOK REVIEW

AWARDS

MARINE TANK

DISCOVER MEDITERRANEAN

SIDE EFFECTS

HOBBYIST'S GALLERY

MACRO & NATURE PHOTOGRAPHY

DISASTERS WITH DAVE

MCH-DUTCH

MCH PO POLSKU

ARTYKUŁY

ΑΡΧΙΚΗ

ΑΡΘΡΑ

ΕΙΔΗ ΨΑΡΙΩΝ

ΕΠΑΓΓΕΛΜΑΤΙΕΣ

ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΕΣ

ΣΥΝΔΕΣΜΟΙ

ΒΙΒΛΙΟΓΡΑΦΙΑ

ΒΡΑΒΕΙΑ

 

 


Filtr komorowy

Autor pomysłu: G.J. Reclos i A. Iliopulos’98

Rysunek: Takis Tsamis

Zdjęcie: George Reclos – Komora filtra. Na zdjęciu widoczne są cztery przegrody filtra. Niebieskie biokule w dalszym ciągu są nieznacznie zanurzone w wodzie. Fotografia została wykonana w czasie pierwszego napełniania filtra w grudniu 1998 r.

Rysunek: Takis Tsamis – opis rysunku: 1) gąbki i grzałki 2) wata filtrująca 3) biokule 4) pompa

 Filtr komorowy zbudowany jest wewnątrz akwarium. Zajmuje jeden z jego końców i ma całkowitą pojemność 138 l. Zbudowany jest z 8-milimetrowego szkła i ma cztery komory (patrz: zdjęcie i schemat). Pierwsza z komór zawiera grzałki. Woda przechodzi przez gąbki zlokalizowane za otworami wlotowymi, są tu więc zbierane nieczystości o dużych rozmiarach (patrz: trójwymiarowy schemat przedstawiający przepływ wody). Plastikowa rurka wlotowa o wąskim otworze łączy pierwszą komorę z drugą, ta zawiera watę filtrującą (firmy Hagen) i  węgiel aktywowany (w nylonowej skarpecie). Druga komora jest połączona z trzecią w ten sam sposób jak z pierwszą. Wszystkie plastikowe rurki są umieszczone od siebie jak najdalej (patrz: zdjęcie), woda zmuszana jest w ten sposób do przepływu przez całe urządzenie. Trzecia komora, największa, zawiera substrat z bakteriami nitryfikacyjnymi. Otwór odpływowy z zaworem jest wywiercony na dnie komory i pozwala na szybkie usunięcie wody w trakcie dużych podmian (400 l co drugi tydzień). Czwarta komora zawiera dwie pompy (o całkowitej przepustowości 4600 litrów na godzinę). Przednia szyba czwartej komory ma wywiercone dwa otwory, przez które do głównego zbiornika wraca czysta woda.

W trakcie pokonywania tej drogi woda wytraca znacznie szybkość przepływu. Przebywa 2,55 m, aby dotrzeć do przeciwległego końca akwarium. W odległości 2 m od wylotów pompy praktycznie nie ma ruchu powierzchni wody. Aby pomóc cieczy powrócić do otworów wlotowych filtra komorowego i zwiększyć jej ruch, na przeciwległej ścianie zbiornika zostało zamontowane sześć wewnętrznych filtrów gąbkowych (o całkowitej przepustowości 5400 l/h). Także i tam przebiega podstawowa filtracja mechaniczna, chemiczna i biologiczna. Sześć filtrów wewnętrznych ma wbudowane komory na węgiel aktywowany. Przewaga tej konstrukcji polega na: wewnętrznej wymianie wody, która przebiega w samej komorze, możliwości usunięcia 600 litrów wody, jeśli trzeba przeprowadzić leczenie (co procentuje dużą oszczędnością), i łatwości wymieniania materiałów filtracyjnych bez konieczności zatrzymywania czy przenoszenia czegokolwiek.

Back ] Up ] Next ]

  Redakcja i tłumaczenie wersji polskiej TMH – Marzenna Kielan ()

Jeśli chciałby umieścić na swojej stronie link do naszej witryny użyj tej ścieżki: MalawiCichlidHomepage.com/images/mch.gif

Najlepiej oglądać w rozdzielczości 800 X 600 lub 1024 X 768

Site Search 

       

Malawi Cichlid Homepage © 1999-2006. All rights reserved.