HOME

GEORGE RECLOS

FRANK PANIS

FRANCESCO ZEZZA

PATRICIA SPINELLI

ARTICLES

FISH INDEX

PROFESSIONALS

PHOTO GALLERY

LINKS

BOOK REVIEW

AWARDS

MARINE TANK

DISCOVER MEDITERRANEAN

SIDE EFFECTS

HOBBYIST'S GALLERY

MACRO & NATURE PHOTOGRAPHY

DISASTERS WITH DAVE

MCH-DUTCH

MCH PO POLSKU

ARTYKUŁY

ΑΡΧΙΚΗ

ΑΡΘΡΑ

ΕΙΔΗ ΨΑΡΙΩΝ

ΕΠΑΓΓΕΛΜΑΤΙΕΣ

ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΕΣ

ΣΥΝΔΕΣΜΟΙ

ΒΙΒΛΙΟΓΡΑΦΙΑ

ΒΡΑΒΕΙΑ

 

 


Filtracja w praktyce 1

George J. Reclos, Frank Panis, Francesco Zezza

Z języka angielskiego przełożyła Joanna Kielan

 (Artykuł ten ukazał się w czasopiśmie „FAMA” w lipcu 2001 r. pod tytułem „Filtration Beyond Theory”)

Zawsze była to bardzo drażliwa kwestia… Jeśli zapytamy o nią dziesięciu akwarystów, usłyszymy dziesięć różnych opinii. Każdy hobbysta uważa zazwyczaj, że jego system filtracyjny jest najlepszy i dlatego poleca go innym. Aby temat był łatwiej przyswajalny, utworzone zostały nawet tak zwane „ogólne zasady” lub „ogólnie przyjęte zasady” przeznaczone głównie dla początkujących lub uznawane za ogólnie obowiązujące.

Jednakże systemy filtracyjne, jakie zobaczyć można w zbiornikach doświadczonych hobbystów, często znacznie odbiegają od tej średniej, czy to z powodu szczególnych warunków panujących w zbiorniku (duże zagęszczenie roślin, przerybienie lub mała liczba osobników, przekarmienie etc.), czy też dlatego, że używają oni specjalnego rodzaju filtrów lub dodatków, które poprawiają wydajność ich systemów filtracyjnych (odpieniacze, filtry glonowe, denitryfikatory, oksydatory, ozonatory etc.) Spotkać można także odnoszących sukcesy hobbystów, którzy używają tylko podstawowych urządzeń filtracyjnych, i takich, którzy stosują prawie każdy gadżet dostępny na rynku, nie wykluczając systemów kontrolowanych komputerowo. Niektórzy z nich posuwają się nawet do tego, że przysposabiają techniki filtracyjne stosowane w akwariach morskich, takie jak urządzenia przelewowe i filtry wolno stojące. Wszystkie te dodatki zasilają koncepcję „efektywnej filtracji”, której celem jest usuwanie z wody wszystkich zbędnych substancji. Teoretycznie każdy bardzo drogi zbiornik może być samoobsługowy lub stanowić zamknięty system, który nigdy nie będzie potrzebował wymiany wody. W praktyce, w nawet najbardziej wyrafinowanych akwariach morskich zawsze jest potrzebna podmiana wody (przynajmniej niewielka).

Dlatego też zamiast przedstawiać te same stare kwestie („rób to”, „nie rób tego”) postanowiliśmy zaprezentować szczegóły dotyczące systemów filtracyjnych, które działają w naszych zbiornikach. Nie oznacza to bynajmniej, że uważamy się za akwarystów najlepszych w świecie. Dalecy jesteśmy od tego rodzaju opinii. Jednak dotarliśmy do takiego punktu w ewolucji naszych zainteresowań, w którym udało się nam wypracować „stabilne” zbiorniki z rybami regularnie składającymi ikrę i umierającymi zazwyczaj z powodu starości, prezentującymi naturalne kolory i zachowania. Krótko mówiąc, wygląda na to, że naszym rybom żyje się u nas szczęśliwie. Regularne podmiany wody stanowią oczywiście podstawę tego sukcesu, jednak jeśli jest to konieczne, możemy opuścić którąś z nich dzięki temu, że systemy filtracyjne, którymi dysponujemy, są stabilne. Co zaś najważniejsze – parametry wody nie podlegają wahaniom i mętna woda czy zakwity glonów należą do zamierzchłej przeszłości. Artykuł ten może przysłużyć się Czytelnikom na dwa różne sposoby. Po pierwsze mogą oni szczegółowo zapoznać się z którymś z omówionych niżej rozwiązań i założyć, że skoro sprawdził się on w przypadku danego zbiornika (o podobnej wielkości i z prawie taką samą liczbą ryb), będzie działał również w przypadku akwarium Czytelnika. Drugi sposób polega na przeanalizowaniu danych, które uwzględniliśmy w tabeli. Przedstawione systemy filtracyjne znacznie różnią się od siebie, ale wszystkie są wydajne i, co ważniejsze, działają – nie ma więc mowy o kolejnej porcji wiedzy czysto teoretycznej. Autorzy artykułu wychodzą z założenia, że Czytelnik założył już swój zbiornik i zna podstawy hodowli ryb.

W artykule opisane zostały zbiorniki o różnej wielkości, będące przykładami różnych punktów widzenia na uprawiane hobby. Każde z akwariów przedstawia inne rozwiązanie problemu filtracji, ale wszystkie one są wynikiem ostrożnego planowania, uczenia się oraz wielu prób i błędów. Żaden system filtracyjny nie jest udziwniony, nie wymaga też nadzwyczajnych nakładów finansowych. Każdy z nas korzysta ze sprzętu, który można nabyć w sklepie zoologicznym. Każdy z nas zainstalował też swój system filtracyjny samodzielnie. Jak to się zwykło mawiać: dobry akwarysta musi być przede wszystkim dobrym hydraulikiem. W chwili instalowania systemu filtracyjnego żaden z autorów nie był świadomy poczynań pozostałych. Ostateczna forma artykułu była więc miłą niespodzianką dla nas wszystkich.

Photo:Właściciel: Francesco Zezza – 750-litrowe akwarium należące do autora zdjęcia. Mieszkają w nim pielęgnice odłowione przez Francesco w czasie podróży nad jezioro Malawi.

Photo: Właściciel: George Reclos – Najmniejsze z największych i jedyne (gęsto) zarośnięte roślinami akwarium Georgia. Jest domem dla ryb z grupy Mbuna. Pojemność 500 l, Ateny, Grecja.

Photo: Właściciel: Frank Panis – Kolejny olbrzym o pojemności 1100 litrów. Zamieszkane przez ryby z grupy nie-Mbuna, Beerse, Belgia.

ciąg dalszy na stronie następnej

Back ] Up ] Next ]

  Redakcja i tłumaczenie wersji polskiej TMH – Marzenna Kielan ()

Jeśli chciałby umieścić na swojej stronie link do naszej witryny użyj tej ścieżki: MalawiCichlidHomepage.com/images/mch.gif

Najlepiej oglądać w rozdzielczości 800 X 600 lub 1024 X 768

Site Search 

       

Malawi Cichlid Homepage © 1999-2006. All rights reserved.