HOME

GEORGE RECLOS

FRANK PANIS

FRANCESCO ZEZZA

PATRICIA SPINELLI

ARTICLES

FISH INDEX

PROFESSIONALS

PHOTO GALLERY

LINKS

BOOK REVIEW

AWARDS

MARINE TANK

DISCOVER MEDITERRANEAN

SIDE EFFECTS

HOBBYIST'S GALLERY

MACRO & NATURE PHOTOGRAPHY

DISASTERS WITH DAVE

MCH-DUTCH

MCH PO POLSKU

ARTYKUŁY

ΑΡΧΙΚΗ

ΑΡΘΡΑ

ΕΙΔΗ ΨΑΡΙΩΝ

ΕΠΑΓΓΕΛΜΑΤΙΕΣ

ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΕΣ

ΣΥΝΔΕΣΜΟΙ

ΒΙΒΛΙΟΓΡΑΦΙΑ

ΒΡΑΒΕΙΑ

 

 


Oksydator

 Frank Panis

Ważna informacja:

Oksydator jest produktem handlowym, a przyczyną, dla której piszę o nim, są doskonałe rezultaty, jakie osiągnąłem dzięki temu urządzeniu. Publikując me spostrzeżenia, nie spodziewam się żadnych korzyści ze strony producentów czy dystrybutorów tego sprzętu.

Do czego służy oksydator?

Zamiast zwyczajnej pompy powietrznej, która nasyca wodę powietrzem zawierającym około 80% azotu (N2) i 20% tlenu (O2), zastosować możemy urządzenie, które uwalnia do wody wyłącznie tlen. W oksydatorze stosuje się zazwyczaj 6% roztwór nadtlenku wodoru, a samo urządzenie umieszcza się w spokojniejszej części zbiornika, gdzie pracuje, zapewniając wystarczającą ilość tlenu dla ryb i zamieszkujących podłoże bakterii nitryfikacyjnych.

Mój oksydator umiejscowiony jest w pierwszej komorze filtra i napełniony perhydrolem, czyli 30% roztworem nadtlenku wodoru. W ten sposób woda w filtrze jest nasycana tlenem, co zapewnia optymalny rozwój bakterii i całkowitą zamianę amoniaku w azotyny, a azotynów w azotany w drugiej części filtra. Nadwyżka tlenu rozprowadzana jest w filtrze zraszającym, który jest ostatnim etapem procesu filtrowania.

Krótki opis i działanie

Oksydator jest urządzeniem dostarczającym tlen i działającym bez zasilania. Składa się z dwóch części: akrylowego zbiornika i ceramicznego kubka. Wydziela on do akwarium wodę i tlen, pochodzące z rozkładu nadtlenku wodoru.

katalizator

2 H2O2  -------------------------à 2 H2O + O2

Mała ilość katalizatora w 250 ml akrylowym zbiorniku powoduje produkcję niewielkiej ilości gazowego tlenu, który wyciska na zewnątrz roztwór nadtlenku. Tempo reakcji zależy od temperatury, stężenia roztworu i ilości katalizatora. Roztwór wpływa do ceramicznego (silny katalizator) kubka, gdzie nadtlenek wodoru całkowicie rozpada się na wodę i maleńkie, ledwo widoczne pęcherzyki tlenu, które nasycają otaczającą wodę.

Napełnianie oksydatora jest zadaniem prostym. Wystarczy wyjąć go ze zbiornika, zdjąć kulę osłaniająca, wlać trochę wody do kubka, tak aby wypłynął unoszący się na wodzie zbiornik, odwrócić zbiorniczek, rozkręcić, napełnić roztworem o odpowiednim stężeniu i założyć ponownie.

Oksydator W (o pojemności 1 l), starszy brat oksydatora A, jest używany zazwyczaj w oczkach wodnych. Można go również zastosować w dużych akwariach z pielęgnicami afrykańskimi, gdzie przedłuży przerwy pomiędzy podmianami wody.

 

 

Back ] Up ] Next ]

  Redakcja i tłumaczenie wersji polskiej TMH – Marzenna Kielan ()

Jeśli chciałby umieścić na swojej stronie link do naszej witryny użyj tej ścieżki: MalawiCichlidHomepage.com/images/mch.gif

Najlepiej oglądać w rozdzielczości 800 X 600 lub 1024 X 768

Site Search 

       

Malawi Cichlid Homepage © 1999-2006. All rights reserved.